Wywiad z Magdaleną Zimniak

Angelika Zdunkiewicz z bloga Lustro Rzeczywistości przeprowadziła bardzo ciekawy wywiad z autorką m.in. „Gry poza prawem” (premiera 22 maja) – Magdaleną Zimniak.
Poniżej jego fragmenty:

 

Do dziś pamiętam Białe róże dla Matyldy – książkę, która nie pozostawia nikogo obojętnym. Już wtedy czułam, że drzemie w Pani ogromny potencjał. W nowej powieści, Gra poza prawem, również porusza Pani temat relacji matka-córka, dlaczego?
 

Dziękuję za miłe słowa o Matyldzie. Mam nadzieję, że kiedyś ten potencjał obudzę i rozwinę. Co do relacji matka-córka, często o tym piszę, może dlatego, że sama mam dwie córki, a może dlatego, że mój tata zginął w wypadku samochodowym, kiedy miałam nieco ponad szesnaście lat i mama stała się najważniejszą osobą w moim życiu na długi czas. Przede wszystkim jednak uważam, że z tej relacji można wiele wycisnąć psychologicznie, a ten aspekt zawsze najbardziej mnie w pisaniu interesował.

(…)
 
Wiele polskich pisarek realizuje swoistą misję pisarską: edukują, uświadamiają, uwrażliwiają na cierpienie, walczą z kompleksami bądź jedynie bawią czytelnika. Jaka jest Pani misja?
 
Nie lubię słowa misja. Wydaje mi się trochę śmieszne w tym kontekście. Jeśli pisarka obwieszcza, że ma misję, momentalnie czuję niechęć do zapoznania się z jej twórczością. Taka reakcja alergiczna. Rozumiem jednak, że chodzi o to, co chcę przekazać czytelnikowi. Po pierwsze, zainteresować i wzbudzić emocje. Po drugie, pokazać, że świat nie jest czarno-biały i na każdą sytuację można spojrzeć z różnych punktów widzenia. Nawet z punktu widzenia czarnych charakterów J. Po trzecie, chcę, żeby czytelnik zajrzał w głąb psychiki bohatera i starał się dociec przyczyn postępowania, czasem dziwacznego, niekiedy strasznego, innym razem heroicznego.

 

Pełną wersję wywiadu możecie przeczytać TUTAJ!