„Lubi pani słowo sukces? – Przeraża mnie (…)” Wywiad z Elizą Sarnacką-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney

Eliza Sarnacka-Mahoney – dziennikarka i pisarka, autorka nagradzanej powieści pt. „Kreacja” udzieliła Gazecie Pomorskiej bardzo interesującego wywiadu. Poniżej przedstawiamy fragmenty:

O sukcesie rozumianym przez młodzież w Polsce:

Dla większości wizja dorosłego życia to właśnie sukces i to pojmowany bardzo płytko, stereotypowo: pieniądze oraz sława. Tylko mała część mówi o tym, że chciałaby się rozwijać. To oczywiście efekt (defekt) naszej narodowej psychiki, pewnie też spadek po latach komunizmu. Wciąż nie dorośliśmy do tego, a może brak nam odwagi, by doceniać i nagradzać indywidualizm.

 

O swojej książce:

Chciałam dać wszystkim postaciom, nawet tym odpychającym, równe prawo głosu. Jak autor wkłada w książkę siebie, to ma czasem ciągoty, żeby tej postaci dawać ulgowy bilet, bo to przecież on sam. Mnie chodziło o to, by pokazać, że wszystkie postawy, idee i zwłaszcza wybory mają prawo istnieć, bo są czymś uzasadnione.

(…)

Mark Twain, którego osobiście najbardziej cenię za poczucie humoru i błyskotliwe aforyzmy, powiedział: „Dwa najważniejsze dni w życiu człowieka to ten, kiedy się urodził i ten, kiedy zdał sobie sprawę, po co się urodził”. Żeby dowiedzieć się po cośmy się urodzili, trzeba zrobić dwie rzeczy. Poznać siebie i swoje prawdziwe cele oraz zebrać się na odwagę, żeby po te cele sięgnąć. Główne bohaterki mojej książki nie podjęły jeszcze tych wyzwań. Ludzie, którzy wiedzą, gdzie jest ich miejsce w życiu, w książce są i tacy bohaterowie, muszą jednak sprawdzić, co się dzieje, gdy na drodze do naszych celów stają cele innych.

 

O Ameryce (gdzie mieszka), polityce i Donaldzie Trumpie:

 Kreowanie wizerunku politycznego zawsze było w Ameryce bardzo ważne, bo w przeciwieństwie do polityki w Europie, partio-centrycznej, amerykańska polityka to polityka osobowości. A że dożyliśmy czasów, że polityka też zmieniła się w show, więc wygrywają ci, którzy najlepiej w nim grają.

 

Pełny tekst wywiadu można przeczytać TUTAJ